Tarihi

Bölge olarak tarihin çeşitli dönemlerinde Gasgaslar, Hititler, Makedonyalılar, Paflagonyalılar, Galatlar, Romalılar ve Bizanslıların idaresinde kalmış ve 1071 Malazgirt zaferi ile Anadolu toprakları Türklere açılınca, Karatekin Bey’in fethiyle bölge Danişment topraklarına katılmıştır. Daha sonraki dönemlerde, Çankırı ili ile birlikte, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları, İsfendiyaroğulları idarelerine geçmiştir.

Köyümüz Kızılırmak Nehri’nin Kuzeybatı kısmında ve Şabanözü Çayı’nın Güneydoğu tarafında yer almaktadır. Güneyinde Gündoğmuş köyü ve kuzeyinde Şabanözü ilçesi yer almaktadır. Yerleşim alanı olarak yüzölçümü yaklaşık 1 km kare civarındadır. Yüksekliği deniz seviyesinden itibaren yaklaşık 1000 metredir.

Çankırı ili, Şabanözü ilçesine bağlı 26 köyden biridir. İlçeye uzaklığı 7 km, Çankırı’ya uzaklığı 50 km ve Ankara iline uzaklığı ise 90 km’dir.

Kuzeyde Köroğlu Dağlarının güneyinde kaldığı için Karadeniz ikliminden etkilenmez. Bu nedenle karasal iklim hakimdir. Kış mevsimi soğuk ve karlı geçer, zaman zaman don olayları görülür. ilkbahar genellikle kısa sürer. Yazlar ise nem oranı düşük ve sıcak geçer, yaz geceleri genelde serindir.

Köyümüzün geçmişinde bulunduğu bölgede akarsular bulunsa da şuan herhangi bir akarsu kaynağı yoktur. Ancak yer altı suları açısından ihtiyacı karşılayacak seviyede olduğu söylenebilir. Köyümüzün hemen üzerinde bulunan bir göleti ve köyümüze bağlı Demirsahan mahallesinde Devlet Su İşleri tarafında yapılan bir sulama göleti de bulunmaktadır.

Köyümüzün ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday, Arpa, Nohut, Fiğ tarımı yaygın olarak yapılsa da Mercimek, Fasulye, Mısır, Patates, Şeker Pancarı ürünleri de yetiştirilmektedir. Ayrıca köyümüz ticari anlamda olmasa da meyve ve sebze yetiştiriciliği açısından da avantajlı konumdadır. Özellikle kavun, karpuz, domates, elma, armut, üzüm, kayısı, badem, dut, ceviz gibi meyve ve sebzeler sıklıkla yetiştirilmektedir.
Hayvancılık anlamında ise köyümüzde büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Köyümüzün nüfusu, 2019 yılı verilerine göre 66 Erkek, 72 Kadın olmak üzere 138 kişidir.